Jak dbać o włosy? Pielęgnacja w włosów w kilku prostych krokach
Marzysz o włosach, które na co dzień będą wyglądały jak z salonu fryzjerskiego? Twoje włosy są suche, matowe, a co najgorsze wyglądają jak siano, a ich stylizacja to koszmar?
Wbrew pozorom pielęgnacja włosów, wcale nie jest taka prosta, a niezależnie od tego w jakim stopniu Twoje włosy są zadbane, każde potrzebują pielęgnacji. Często wydaje nam się, że jest to bardzo kosztowne lub że nie przyniesie odpowiednich rezultatów.
Brak czasu lub chęci często powoduje, że z dbaniem o nasze włosy nie jest nam po drodze. A to właśnie brak regularności w pielęgnacji, jest najgorszy. Musimy pamiętać o tym, że tylko konsekwentna i regularna praca nad naszymi włosami, przyniesie rezultaty.
Jak więc zabrać się do profesjonalnej i domowej pielęgnacji i czy konieczne jest wydawanie na nią majątku? W tym artykule pomożemy Ci w tym, aby Twoje włosy były zawsze piękne i lśniące.
Pamiętaj! Zdrowe, włosy są bardzo ważne, ponieważ to właśnie one chronią naszą głowę przed promieniowaniem słonecznym, przegrzaniem i uszkodzeniami mechanicznymi.
Wybór kosmetyków do pielęgnacji
Jak dobrze dobrać kosmetyki do swoich włosów, ale również skóry naszej głowy? Jest na to kilka skutecznych sposobów. Poznaj kilka z nich:
- Test na porowatość włosów. Jednak zanim zaczniemy o samym teście, najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie – co to jest porowatość? Porowatość włosów to ich ogólny stan budowy. Jest ona zależna od pielęgnacji włosów i tego jakim zabiegom były lub są one poddawane. Taki test możecie wykonać tu.
- Rozmowa z doświadczonym i profesjonalnym fryzjerem lub trychologiem – nic nie zastąpi tradycyjnej wizyty u specjalisty, który wszystko nam wytłumaczy i pomoże dobrać kosmetyki idealne dla nas.
Najbardziej dokładną, a co za tym idzie lepszą opcją jest oczywiście ta druga. Przy zakupie zwróć uwagę na skład kosmetyków, ważne, żeby były one naturalne i delikatne.
Pielęgnacja włosów – rozplanuj wszystko krok po kroku
W każdej sprawie, nawet tej dotyczącej pielęgnacji włosów, kwestia rozplanowania jest bardzo ważna.
Zacznij od przeanalizowania, co ile dni myjesz swoje włosy. Wtedy będzie najlepszy czas, aby poświęcić im kilka dodatkowych minut. Możesz zapisać wszystko na kartce lub w notatniku w swoim telefonie – jest to wygodniejsza opcja, ponieważ kartka może nam się gdzieś zapodziać, a telefon mamy, zazwyczaj, przy sobie.
Zastanów się, kiedy jesteś na tyle dyspozycyjna, aby Twoja pielęgnacja przebiegła w całkowitej harmonii. Czy to jest to rano przed wyjściem do pracy czy może wieczorem. Mimo, że umycie, nawilżenie oraz stylizacja włosów nie jest czasochłonna, lepiej mieć czas w zapasie.
Pielęgnacja włosów to też zdrowa dieta
Sporo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że wygląd ich cery, włosów oraz samopoczucie zależy od ich diety. W obecnych czasach spory nacisk kładzie się na zdrowy tryb życia, a co za tym idzie: sport, produkty BIO, często również zmiana diety na wegańską.
Co moje odżywianie ma wspólnego z wyglądem moich włosów? Włosy zbudowane są z białek – kreatyny – tłuszczów oraz składników mineralnych. Ich niedobory mogą doprowadzić do, na przykład, nadmiernego wypadania włosów.
Dieta, czyli to co dostarczamy do organizmu jest zatem niezmiernie ważne w utrzymaniu pięknych i gęstych włosów. I to właśnie od zmiany nawyków żywieniowych powinniśmy zacząć w pielęgnacji włosów.
Co jeść żeby mieć ładne włosy?
Aby mieć piękne, gęste i błyszczące włosy niezbędne są do tego witaminy. Witamina E, która wchodzi w skład jajek, zielonych warzyw, pestek dyni (i innych nasionach roślin oleistych) czy także orzechów, przyśpiesza wzrost włosów oraz je nawilża.
Witamina C, która znajduje się między innymi w żółtych i czerwonych warzywach i owocach oraz kiszonkach, powoduje, że nasze włosy nie łamią się, a ich końcówki są rozdwojone.
Witamina A pobudza wzrost mieszków włosowych, dzięki niej nasze włosy są również bardziej nawilżone i nie łamią się. Witaminę A znajdziemy w brokułach, marchewce, a nawet wątróbce.
Warto również zaopatrzyć się w suplementy diety, które zawierają skrzyp. Zawarte w nim związki krzemu mają świetny wpływ na wygląd naszej skóry, włosów oraz paznokci. Regularnego jego zażywanie, najlepiej w formie naparów, działa na przetłuszczanie się włosów, łupież, a także wzmacnia nasze włosy zapobiegając ich wypadaniu oraz rozdwajaniu się.
Jak poprawnie rozczesywać włosy?
Rozczesywanie włosów to nieodłączny element naszej codziennej pielęgnacji. Jednak, niestety, wielu z nas robi to niepoprawnie.
Zacznijmy od szczotki lub grzebienia. Powinny one być tak dopasowane, aby nie szarpały naszych włosów, kiedy są mokre i kiedy suche. Dobrym przykładem takiej szczotki jest wszystkim znany tangle teezer.
Rozczesywanie włosów zacznijmy od końcówek. Jedną ręką trzymaj włosy u nasady i delikatnie czesz ich końce. Następnie puść włosy i rozczesz całość. Dzięki takiemu zabiegowi zapobiegniesz wyrywaniu się włosów.
Jak poprawnie myć włosy?
Zanim zaczniesz pamiętaj o dokładnym rozczesaniu włosów. Dzięki temu woda oraz szampon lepiej wnikną w strukturę włosa, a dodatkowo usuniemy resztki kosmetyków do stylizacji, takich jak lakier czy pianka. Jeżeli masz problem z rozczesaniem, użyj olejka, który Ci w tym pomoże.
Przejdźmy do mycia. Odpowiednia temperatura wody jest bardzo ważna w trakcie pielęgnacji. Nie może być ona ani za ciepła, ani za zimna. Ciepła woda pobudza gruczoły łojowe, natomiast za zimna może wyziębić cebulki i nie poradzić sobie z umyciem włosów.
Na dłonie nakładamy niewielką ilość szamponu, którą rozcieramy. Następnie obiema rękami delikatnie rozmasowujemy go po skórze głowy. Należy robić to kolistymi ruchami, który przypomina masaż.
Osoby, które myją włosy codziennie myją je raz, natomiast osoby, które robią to rzadziej muszą czynność mycia powtórzyć. Wtedy pierwsze mycie jest szybkie, usunie nam ono kurz oraz inne zanieczyszczenia. W ten sposób również unikniemy wmasowywanie ich w skórę głowy. Drugie mycie jest dłuższe. Wtedy szampon kolistymi ruchami rozprowadzamy po skórze.
Metoda kubeczkowa
Co to jest i czy jest skuteczna? Metoda kubeczkowa to metoda, w której szampon rozcieńczamy z wodą. Jak sama nazwa podpowiada, możemy zrobić to w kubeczku lub pustej butelce po szamponie. Preparat dokładnie mieszamy z wodą, a pianą, która powstanie z tej mieszanki, myjemy włosy.
Jakie proporcje należy zastosować? Zanim zaczniesz przygotowywać swoją mieszankę, koniecznie sprawdź, czy Twój szampon zawiera SLS – wysuszający włosy związek laurylosiarczan sodu odpowiadający za pienienie się kosmetyków.
- Jeśli tak – użyj 1 łyżki stołowej szamponu i 70ml wody
- Jeśli nie – użyj 3 łyżek szamponu i 70ml wody.
Metoda ta pozwala na mniejsze zużycie kosmetyku oraz zwiększa jego wydajność. Ma również wiele korzyści na same włosy. Mniej się one łamią, są bardziej podatne na rozczesywanie oraz układanie.
Jeśli jeszcze nie znałaś tej metody koniecznie ją wypróbuj i daj znam znać w komentarzu jak efekty.
Jak często myć włosy?
Najczęstsza odpowiedź jaka pada na to pytanie, to ta, że nie należy myć włosów codziennie. Wiele osób uważa, że włosy należy przetłuścić i dopiero umyć. Jednak czy jest to poprawne myślenie? Otóż, nie.
Włosy każdej z nas bardzo się różnią, dlatego należy myć je według potrzeby. Może to być codziennie lub co trzy dni. Jeśli używasz łagodnego, dobrze dobranego szamponu, bez silikonów, nie masz się o co martwić. Poprawne mycie włosów dobrymi kosmetykami nie zaszkodzi im w żaden sposób.
Jak rozpoznać, że mam suche włosy?
Duża część kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego w jakim stanie są ich włosy. Często mówią, że są jakie są i nie należy nic z nimi robić. Wysuszone włosy to problem wielu z nas, dlatego w 5 prostych krokach, pokażemy Ci jak rozpoznać, że Twoje włosy są suche.
- Włosy łamią się, a końcówki są rozdwojone.
- Włosy plączą się przez co trudniej jest je rozczesać.
- Włosy są szorstkie i ciężko się z nimi pracuje.
- Często się puszą i/lub elektryzują.
- Są podatne na zniszczenia, a Ty musisz częściej podcinać końce.
Jak i czym nawilżać włosy? Czy warto używać odżywki?
Nawilżanie włosów to kluczowy element naszej pielęgnacji. Dzięki niej nasze włosy będą miękkie w dotyku i zadbane. Czynność ta nie jest trudna, lecz często czasochłonna. Kilka bądź kilkanaście minut jakie musimy poświęcić, na odżywianie swoich włosów, sprawia, że wiele z nas z tego rezygnuje.
Jak poprawnie nawilżać włosy i czy naprawdę muszę poświęcić na to dużo czasu?
Kiedy umyjemy już włosy szamponem i dokładnie je spłuczemy, nadchodzi czas na odżywkę. Jak poprawnie ją nałożyć? Włosy należy odcisnąć z nadmiaru wody. Jak to zrobić? Najlepiej za pomocą ręcznika, który jest do tego przeznaczony. Włosy dajemy no bok i delikatnie odciskamy z nich wodę.
Jest to ważne, ponieważ włosy po spłukaniu są bardzo mokre, a aplikacja odżywki na nie od razu tylko by ją rozrzedziło, a co za tym idzie odżywka nie działałaby w 100%.
Pamiętajmy również, że odżywkę należy nakładać tylko na końce, aby nie obciążać włosów.
Stylizacja włosów, czyli czy mogę używać suszarki i prostownicy
W pielęgnacji włosów chodzi nam o efekt końcowy, a żeby był on jeszcze bardziej zachwycający, stylizujemy nasze włosy.
Zacznijmy od prostownicy. Jej użycie jest bardzo proste i szybkie, a dodatkowo oprócz wyprostowania włosów, możemy je również zakręcić. Jednak czy jest ona potrzebna w codziennej stylizacji? Prostownica dzięki gorącym metalowym lub ceramicznym płytkom, w których przeciągamy pasma włosów, sprawia, że one się prostują. Warto mieć na uwadze to, że gorące temperatury szkodzą naszym włosom. Tu z pomocą przychodzi suszarka.
Aby suszenie włosów suszarką tak ich nie obciążało, należy ustawić na średnio ciepły nawiew, który nie uszkodzi nam włosów. Przed możemy użyć specjalnego olejku, który dodatkowo zabezpieczy je nam przed wysoką temperaturą. Mamy też dobrą informacje dla miłośniczek prostych włosów – jeśli nawiniemy włosy na szczotkę uzyskamy efekt jak z prostownicy! Jak to zrobić sprawdź tu.
Aby dodać im dodatkowej atrakcyjności oraz urozmaicić swój styl dodaj opaskę do włosów.
Czy muszę suszyć włosy po każdym myciu? Jak poprawnie suszyć?
Tak. Suszarka posiada bardzo dużą zaletę, jaką jest zamykanie się łusek włosa. Dzięki temu są one odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak pogoda.
Aby suszenie nie było szkodliwe trzeba to robić: w odpowiedniej temperaturze z odpowiednią odległością.
Włosy od suszarki powinny dzielić minimum 20cm, a temperatura nawiewu powinna być ustawiona na średnią. Warto także nie suszyć włosów od razu po ich umyciu, ponieważ wtedy są bardzo podatne na uszkodzenia. Odczekajmy chwilę i dopiero wtedy zacznijmy ich stylizowanie.
Przetłuszczające się włosy – co robić?
Przetłuszczanie się włosów spowodowane jest nadmierną ilością wytwarzanego sebum – woskowatej substancji produkowanej przez gruczoły łojowe w celu utrzymania gładkości i miękkości skóry.
Może to być spowodowane różnymi czynnikami, na przykład hormonami w wieku dojrzewania lub chorobami skóry głowy, na przykład łupieżem. Co robić, aby włosy się nie przetłuszczały?
- Myj w letniej wodzie. Woda gorąca pobudza wytwarzanie sebum.
- Zaopatrz się w kosmetyki do włosów przetłuszczających się.
- Stosuj maski z glinki, która oczyszcza.
- Nie dotykaj włosów zbyt często.
- Susz letnim powietrzem.
- Pozostaw szampon a włosach dłużej, aby wzmocnić jego działanie.
- Używaj odżywek tylko na końce.
Pielęgnacja włosów to także wizyty u fryzjera
Nie zapominaj o regularnych wizytach u profesjonalistów. Podcinanie końcówek jest niezmiernie ważnym elementem pielęgnacji włosów.
Taka wizyta powinna odbywać się raz na 3 lub 4 miesiące. Podetnij wtedy swoje włosy o conajmniej 3 centymetry, aby ich kondycja była jeszcze lepsza. Dzięki temu zapobiegasz strzępieniu się włosa, a co za tym idzie będą one rosły zdrowe i piękne. Dodatkowo staną się one bardziej sprężyste i mocniejsze, co gwarantuje Ci, że będą one bardziej odporne na ich dalszy los.