Jak przechowywać zabawki?
Od narodzin do niemalże ukończenia szkoły podstawowej nasze dziecko dostaje, zbiera i kupuje wciąż to nowe zabawki. Są to nie tylko pluszowe misie do spania, lalki czy samochodziki, ale również zabawki interaktywne, plastikowe lub bardzo małe, jak na przykład żołnierzyki i klocki. Z czasem, gdy nazbiera się ich naprawdę sporo, zdajemy sobie sprawę, że brakuje nam miejsca do ich przechowywania.
Szafki, wiszące półki oraz klasyczne pojemniki na zabawki nie zawsze sprawdzają się w takich sytuacjach lub szukamy czegoś, czym możemy je w prosty sposób zastąpić. W tym artykule przygotowaliśmy dla Was sześć łatwych i skutecznych sposobów na to jak przechowywać zabawki. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykuły śmieszne pluszaki Waszych pociech będą na swoim miejscu, a utrzymanie porządku będzie banalnie łatwe.
Przechowywanie zabawek – od czego zacząć?
Zanim przejdziemy do organizacji przestrzeni na zabawki, warto jest je przejrzeć. Często bywa tak, że wiele z nich wymaga odświeżenia, takiego jak pranie czy wywietrzenie. O tym jak prać pluszaki przeczytasz tutaj.
Kolejna część jest już stara i nasze dziecko najzwyczajniej w świecie się nimi nie bawi. W takiej sytuacji można się ich pozbyć. Jest na to wiele sposobów, o których już za niedługo będziecie mogli przeczytać na naszym blogu. Jednak te najpopularniejsze to oddanie na przykład do domu dziecka czy lumpeksów lub sprzedaż ich na forach aukcyjnych.
Tematyczne segregowanie zabawek – jak to zrobić?
Aby sprzątanie było prostsze zabawki należy posegregować według rodzajów. Dzięki temu nawet kilkulatek będzie potrafił bez najmniejszego problemu sprzątnąć klocki, samochodziki czy też lalki. Jednak tematyczne segregowanie zabawek, to nie wszystko.
Jeśli kiedykolwiek słyszałeś o Montessori, wiesz zapewne, że funkcjonalny pokój to taki, w którym malec sam sięga po zabawki i układa je z powrotem na miejsce. Jak tego dokonać? Oto kilka niezawodnych rad:
– półki i regały muszą być ustawione nisko. Nie zapomnij ich zabezpieczyć, przykręcając do ściany – małe dzieci wspinają się na meble.
– możesz zdecydować się na jeden, niski i otwarty regał z przegrodami, który ustawisz wzdłuż jednej ze ścian, a na nim ustawisz lekkie pudełka. PAMIĘTAJ – im wyższe kondygnacje półek, tym rzeczy na nich ustawione muszą być lżejsze. Dziecko sięgając po nie powinno bez problemu samo układać na miejsce przedmioty czy pudełka. W innym wypadku ciągle będziesz musiał mu pomagać w robieniu porządku.
Organizery na zabawki
Pojemniki na zabawki potrafią dziś nie tylko świetnie wyglądać, ale również być bardzo funkcjonalne. Powinny także wyróżniać się dobrą jakością i wytrzymałością, ponieważ bardzo często nie służą jedynie do przechowywania zabawek, ale same stają się zabawkami. Małe dzieci chowają się do większych organizerów i pojemników podczas zabawy, dlatego muszą być one solidne.
Możesz wybrać niezastąpione, plastikowe pojemniki lub ekologiczne z drewna. Te pierwsze, mimo, że zrobione z tworzywa sztucznego są bezpieczne. Obecne atesty dają gwarancję, że plastik nie jest toksyczny i nie wpływa negatywnie na zdrowie malucha, pod warunkiem oczywiście, że pojemniki pochodzą z europejskich sklepów. Jeśli zaś chodzi o pojemniki drewniane, to mogą być one malowane, czy nawet lakierowane i tak jak w przypadku pojemników plastikowych muszą mieć atesty.
Zwróć uwagę, aby taki pojemnik nie był wykonany z cienkiej sklejki, a powierzchnia skrzyni była gładka. Zbyt cienki surowiec i rozwarstwione drewno mogą spowodować, że maluch skaleczy się drzazgą. Przyjrzyj się też wieku pudełka. Najlepiej jest, gdy wieko będzie całkowicie zdejmowane i dosyć lekkie, tak aby łatwo dało się pojemnik zamknąć. Wieko połączone zawiasami z pojemnikiem, w przypadku małych dzieci może się nie sprawdzić, ponieważ wieko może opaść, przycinając palce malucha.
Jak przechowywać zabawki w stylu minimalistycznym lub boho?
Marzy Ci się pokój lub kącik dla dziecka w stylu minimalistycznym, skandynawskim, naturalistycznym lub boho? W takim razie zaopatrz się w modne i oryginalne organizery na zabawki z tkanin.
Kosze z grubo plecionego sznurka, mogą posłużyć do schowania kolekcji pluszaków, podobnie jak worki tkaninowe, które mają specjalne wiązanie u góry. Wiązane worki na pluszaki z usztywnianym dnem są najlepszym wyborem. Wiadomo przecież, że pluszowe zabawki szybko się kurzą, a do ich czyszczenia nie wystarczy szmatka, tak jak w przypadku zabawek z plastiku. Pluszowe zabawki trzeba od czasu do czasu uprać, a także odkurzać, dlatego zawiązywany worek ochroni pluszaki Twojego dziecka przed kurzem. Usztywniane dno jest lepsze niż bezkształtna forma – taki worek może stać w kącie pokoju, we wnęce lub w dowolnym innym miejscu. Kosze tkaninowe mają ciekawe wzory, a rączki umieszczone u góry kosza pozwalają na swobodne przenoszenie zabawek w dowolne miejsce.
Organizery na artykuły piśmiennicze – obowiązkowy element wyposażenia pokoju
Każde dziecko musi mieć miejsce, w którym może swobodnie oddać się zajęciom plastycznym. Rysowanie, wycinanie i wyklejanie rozwijają motorykę małą i sprawiają, że maluch, który sprawnie posługuje się nożyczkami i kredkami, w przyszłości nie będzie miał problemów z pisaniem. Na biurku u dziecka lub małym stoliku, powinny znaleźć się zatem pudełka na kredki, mazaki, i inne akcesoria.
Bardzo dobrym pomysłem jest:
– zaopatrzenie się w obrotowe pojemniki, ponieważ są wygodne i ułatwiają wyszukiwanie kredek czy mazaków,
– zamontowanie tuż nad biurkiem lub stolikiem pojemników na kredki i inne akcesoria. Mała powierzchnia blatu może uniemożliwiać ustawienie pojemnika na kredki, montaż ścienny ,,uwalnia” przestrzeń do pracy twórczej.
Od noworodka do nastolatka – organizacja miejsca dla dzieci
Kącik dla niemowlęcia – zamiast organizerów przypinanych do łóżeczka, wybierz plastikowe, przezroczyste pudełka, które ustawisz pod łóżeczkiem dziecięcym. Postaw na fantazyjne formy, jak na przykład wiklinowy koszyk w kształcie ananasa lub żyrafy (to rozwiązanie uatrakcyjni wnętrze i sprawi, że będzie oryginalne i przytulne zarazem). Małe przedmioty możesz trzymać w zamkniętym kartonowym pudełku, które ustawisz na komodzie.
Kącik dla przedszkolaka – otwarty, niski regał umocuj do ściany, a we wnękach ustaw lekkie pudła. Kup niski stolik oraz krzesło, które ,,rosną” razem z dzieckiem. Nie zapomnij o odpowiedniej segregacji kredek i mazaków przy pomocy organizera na biurko. Mogą one służyć do zabawy, ale wtedy muszą być solidnie wykonane.Pluszaki włóż do wiązanego worka z usztywnianym dnem.
Kącik dla starszaka – solidne biurko z organizerami mocowanymi do ściany, gdy bark nadstawki, lub obrotowymi, gdy miejsca na biurku jest dość.Pudełka na zabawki mogą być równocześnie siedziskiem: rozważ zakup skrzyni tapicerowanej o ciekawym designie i pasującej do wystroju pokoju dziecięcego lub kącika.
Pokój nastolatka – pudełka przeznaczone będą do przechowywania różnych skarbów, takich jak pamiątki z wakacji, unikalne płyty czy też inne rzeczy, które są dla nastolatka szczególnie cenne.
Jak przechowywać zabawki? – podsumowanie
Dobrze urządzony pokój dla dziecka powinien być estetyczny i funkcjonalny. Maluch podczas zabawy powinien bez problemu sięgać po zabawki, a następnie samodzielnie odkładać je na miejsce. W ten sposób uczy się odpowiedzialności za swoją przestrzeń i sprzątania.
Pudełka do przechowywania muszą być lekkie oraz bezpieczne, zarówno pod względem użytego surowca, jak i konstrukcji – lepiej sprawdzą się pudła ze zdejmowanym wiekiem niż wieka połączone z pudłem. Nastolatek wykorzysta organizery do trzymania rzeczy i przedmiotów, które stanowią dla niego wartość sentymentalną, dziewczyny w nastoletnim wieku mogą wykorzystać pudełka i organizery do przechowywania biżuterii.
Dzieci w wieku szkolnym muszą mieć doskonale zorganizowaną przestrzeń wokół biurka – powierzchnia blatu powinna pozwalać na swobodne rozłożenie książek i zeszytów, a gdy miejsca na biurku brak trzeba rozważyć montaż organizerów naściennych, które będą najbardziej praktycznym wyjściem. Podczas urządzania pokoju lub kącika dla dziecka trzeba wziąć też pod uwagę jego gust – kącik powinien podobać się naszemu dziecku.